Alkali Su

KALP HASTALIKLARI VE ALKALİ SU

ALKALİ SU VE KALBİMİZ

Kalp, vücuttaki organlar içerisinde alkaliteye en fazla ihtiyaç duyan ve daima alkali olması gereken organların başında gelir. Asidik atıklar ideal kalp atışını etkileyip bozar. Asidik atıklar kanın yeterli miktarda oksijenlenmesini (oksijen tasıma kapasitesini) engeller ve kalp ritmini bozar. Kalbin düzenli çalışması için alkali olması gerekir.

Alkali kan ideal bir kalp fonksiyonu meydana getirir.
Yüksek miktarda oksijen içeren ve daha az asidik atık taşıyan kan, göreli olarak daha akışkandır. Kalp bu yapıdaki kanı pompalamakta zorlanmaz. Potasyum ve magnezyum minerallerinin yoğun olarak alkali su ile alınması içe kalbin olağan sağlığı ve korunmasında son derece etkilidir.

UZMAN GÖRÜŞÜ
Benim görüşüme göre antioksidan suyun mucizevi özelliği onun toksinleri nötrleştirebilmesine rağmen bir kimyasal ilaç olmamasından kaynaklanıyor.Ayrıca farklı ilaçları, farklı özel durumlara göre sınıflandırılmış hastalara ayrı ayrı verirken, antioksidan suyu genel olarak tüm hastalara verebiliyorsunuz. Örneğin 35 yaşında olan bir kalp hastam vardı. 5 sene boyunca hastalığı her geçen gün kötüye gitti ve Setagays Devlet Hastahanesi'nde yoğun tedavi altına alındı.Bu 5 sene süresinde, çok sayıda iyi ve alanında uzman doktor tarafından tedavisine çalışıldı; ancak bir netice alınamadı. Geçen sene Ağustos ayında akrabalarıyla konuştuğumda umutsuz bir halde olduklarını ve hastanın ölümünü beklediklerini öğrendim. Bu aynı zamanda hastanın akrabalarından birinin antioksidan su üreten bir su işlemcisi (İon-Su-Jeneratörü) aldığı zamana denk geliyordu... Şu an bu kişinin sağlık durumu gayet iyi ve vücudu kendini tekrar yapılandırıyor." Prof. Kuwata Keijiroo

SU VE KALP SAĞLIĞI
Yapılan araştırmaların sonuçları, sertlik derecesi yüksek su içmenin kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir.Finlandiya’da kalp krizi geçirmiş 19,000 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, suyun sertlik derecesindeki artışla birlikte gelecek dönemde tekrarlayabilecek kalp krizi riskinde %1′lik bir azalma saptanmıştır.

Sert Su Nedir?
Fark edilir miktarda çözünmüş mineral içeren bir su sert sudur. Suya sertlik veren mineraller daha çok suda çözünmüş olarak bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleridir. Suyun sertlik sınıflamasını şu şekilde verebiliriz:
Çok yumuşak    0-5 Fr
Yumuşak             5-10 Fr
Orta Sert             10-20 Fr
Sert                      20-30 Fr
Çok Sert              >30 Fr
FR (Fransız Sertliği) Ne Demektir? Fransız sertliği (Fr) veya mg/lt CaCO3 ülkemizde yaygın olarak sertlik sınıflandırmasında kullanılan birimlerdir. Suyun içindeki sertlik iyonlarının konsantrasyonunu tanımlamada kullanılır. 1 Fr derecesi 10 mg/lt CaCo3 sertliğe eşittir.

pH değeri yüksek doğal mineralli sularda bulunan diğer bir mineral olan magnezyumun ise kemik ve kalp-damar sağlığı ile enerji üretiminde etkilidir. Yeterli kalsiyum ve magnezyum alımı, çocuklarda kemik ve kas gelişiminde önemli rol oynar

Sert Su Tüketimi Kalp Krizi Riskini Azaltıyor
Araştırmacılar yaklaşık 12,500 yer altı suyu örneklerinde kalsiyum, magnezyum, flor, demir, bakır, çinko, nitrat ve alüminyum düzeylerini ölçmüşlerdir. Sonuçlara göre aşağıdaki bulguyu tespit etmişlerdir;
Bir litrede 1 mg flor içeren içme suyu yüksek derecede flor içeren sert bir su olup, kalp krizlerindeki %3′lük azalma ile ilişkilidir.
Kalsiyum ve magnezyumca zengin mineralli sular kalp atım hızını etkiledikleri için kalp krizi riskini azaltırlar.

Sonuç olarak; suyun sertlik derecesi kalp krizi riskini azaltabilmektedir. Bu etkisi, beslenme için son derece önemli olan minerallerin düzeyleri ile ilişkilidir. Yapılan araştırmalar, kalp krizi görülme sıklığının sert suların içildiği bölgelerde daha az olduğunu göstermektedir. Minerallerin çocuk ve yaşlılar için büyük önem taşıdığını söyledi. Karagülle, sudaki kalsiyumun diş, kalp sağlığı ve kan pıhtılaşması için "Temiz ve doğal mineralli su için" uyarısında bulundu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Zeki Karagülle , temiz ve doğal mineralli suyun kemik sağlığından, kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın önlenmesinde etkili olduğunu bildirdi. Karagülle, bu özelliklerdeki suyun içerdiği kalsiyum, magnezyum, florür, sodyum, bakır, selenyum ve potasyum gibi mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan birçok mineralin alındığını belirtti.

SUDAKİ KALSİYUM KEMİK VE KAS GELİŞİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ
Doğal mineralli sularda oldukça yoğun olarak bulunan kalsiyumun kemik sağlığı için çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, kalsiyumun çocukların, gençlerin ve yaşlıların en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden olduğunu vurguladı. Kalsiyumun; diş sağlığında, kalp sağlığında ve kanın pıhtılaşma özelliği kazanmasında oldukça önemli olduğunu belirten Karagülle, "pH değeri yüksek doğal mineralli sularda bulunan diğer bir mineral olan magnezyumun ise kemik ve kalp-damar sağlığı ile enerji üretiminde etkilidir. Yeterli kalsiyum ve magnezyum alımı, çocuklarda kemik ve kas gelişiminde önemli rol oynar" dedi.

TEMİZ VE MİNERALLİ SU BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, şunları söyledi: "Minerallerin ve pH'ın vücudumuzda oldukça etkin bir rolü vardır. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarında ve antioksidan fonksiyonlarda rol oynayan bazı mineraller ve eser elementler doğal mineralli pH değeri yüksek sularda bulunmaktadır. Özellikle diş çürüklerinin önlenmesinde büyük önem taşıyan florür de mineralli sularda sık bulunan minerallerdendir." BURSA (AHT)